Najważniejsze w kuchni są meble jej dedykowane. I tak nie tylko szafki czy blaty kuchenne, ale również stół i krzesła, bez których nie można byłoby mówić o komforcie wspólnego spożywania posiłków. Nie jest jednak tak, że wystarczy wybrać względnie ładnie prezentujące się szafki, kupić i zlecić do montażu. Najpierw przede wszystkim warto się zastanowić, jakie rozwiązania są w naszej kuchni niezbędne, a o których istnieniu nie wiedzieliśmy wcale i aranżując wnętrze kuchenne w naszych czterech kątach – chcemy je koniecznie wprowadzić.

Pierwsza zasada: wybierając meble do kuchni postawmy na wspólny mianownik stylistyczny. Niech będą w podobnej stylizacji, kolorystyce i materiale – tak, by ich ewentualna różnorodność nie rzucała się zbyt mocno w oczy i nie powodowała niepotrzebnego uczucia niezadowolenia czy negatywnych emocji.

Wielkość mebli – równie kluczowa kwestia. Wybierając ich wysokość czy szerokość, kierujmy się również względami estetycznymi i użytecznością mebli. Niech ich wymiary będą dopasowane zarówno do wolnej przestrzeni dostępnej w kuchni, jak i do ilości osób, które w tej kuchni spędzają najwięcej czasu.

Co dalej? Jeśli nasza kuchnia należy do raczej mikroskopijnych i nie możemy pochwalić się zbyt dużym jej metrażem – zamiast klasycznego stołu jadalnianego, postawmy na barek lub kuchenną ladę. Wówczas nie pozostanie nic więcej, jak dokupienie odpowiednich krzeseł barowych i… aranżację można by uznać za pełną.

A co dziś w kuchennej modzie piszczy? Z pewnością wysoka zabudowa mebli kuchennych, nie tylko praktyczna, ale i efektowna. Jednolite, minimalistyczne kształty i struktury, w połączeniu z niewyszukaną dekoracyjnością – to postawienie na jakość, użyteczność i wygodę użytkowania każdego dnia. To wciąż kwestie najistotniejsze podczas urządzania kuchni – niezależnie od posiadanego zaplecza finansowego, wielkości kuchni czy innych kwestii nadrzędnych, na które nie ma się większego wpływu. Funkcjonalna kuchnia – to jest to!